Forum Zero
ForumZero

ECDL Belgesi

Zero · 1 · 1230

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zero

  • Administrator
  • *
    • İleti: 1.758
    • Rep: 3153
    • Cinsiyet:Bay
    • Profili Görüntüle

ECDL Belgesi
ECDL Nedir?

Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL – European Computer Driving Licence) dünyanın önde gelen bilgisayar kullanım yetkinliği sertifikasıdır. ECDL son kullanıcı bilgisayar yetkinlikleri için uluslararası alanda evrensel kriter olarak tanınmıştır. Hükümetler, kamu kurumları, uluslararası organizasyonlar ve benzer kuruluşlar tarafından önde gelen bir sertifikasyon olarak benimsenmiştir. Dünya çapında 138’den fazla Ülkede 4,5 milyondan fazla adaya farklı bir özellik katmaktadır.

ECDL Programı tüm dünyada aynı operasyonu uygulayarak, Bilgi Teknolojileri becerilerini giriş, temel, ileri ve uzman seviyede belgelendirilir. Avrupa dışında ECDL, Uluslararası Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ICDL – International Computer Driving Licence) olarak bilinir.

ECDL/ICDL sertifika sahipleri kişisel bilgisayar kullanımında yetkinliklerini ve BT’nin ana kavramlarına hakimliğini ispatlamışlardır. ECDL beceri ve yetenekleri test eder. Teori ve pratiği kapsayan 7 bölümden oluşur. Bölüm 1 genel seviyedeki bilgi toplamını teorik olarak test eder Bölüm 2-7 pratik beceri testidir ve aşağıdakilerden oluşur:

    * Bilgi Teknolojisi kavramı
    * Bilgisayarı kullanmak ve dosyaları yönetmek
    * Kelime işlemci
    * Hesap çizelgesi
    * Veritabanları
    * Sunum
    * Bilgi ve İletişim

ECDL Programı ECDL-F (ECDL Vakfı) tarafından geliştirilir ve dağıtılır. ECDL Vakıf’ı (Message to show when link is hided) Avrupa’nın önde gelen Bilgisayar Derneklerinin desteği ile kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.
ECDL Kimin İçindir?

Bilgi toplumunun varoluş süresinde BT becerilerine sahip olma modern üretim sürecine eşit olarak katılmada hayati bir faktör oluşturur. ECDL'de bilgisayar kullanım yetkinliğinin sertifikalandırılması uluslararası kabul edilmiş standartlara dayanarak yapılır:

    * Sertifika, sahibinin bilgi seviyesini kanıtlar.
    * Alınan eğitimin kalite ve etkinliğini açıklar.
    * Organizasyonlar ve eğitim kurumları tarafından kullanılan eğitim metodlarının değerlendirilmesi için değerli bir araç oluşturur.
    * ECDL iş arayan veya profesyonel hayatta daha ileri gitmek isteyen kişiler için özel ve kamu sektöründe hayat boyu kariyer için bir artıdır. Özel işyeri çalışanları, memurlar, yöneticiler, meslek sahipleri, çalışan-çalışmayan bireyler ve öğrenciler için hazırlanmıştır.

Bundan başka, ECDL mevcut personellerin BT beceri seviyelerini belgelendirmeye veya gelecekteki işçilerinin bilgisayar yeteneklerini değerlendirmeye istekli organizasyonlar ve kuruluşlar için vazgeçilmez olduğunu kanıtlar.
Neden ECDL?

ECDL dünya çapında önde gelen BT becerileri sertifikasyon sistemidir. Evrensel prestiji hem uluslararası hem de ulusal alanda yoğun bir kitleye ulaşmakla kanıtlanmıştır:
Sayılarla ECDL

Tüm Dünya'da

    * 5.500.000 Aday
    * 18.000.000 Test Merkezi
    * 140 Ülkede
    * 32 Dilde

Türkiye'de

    * 5.000 Aday
    * 100 Test Merkezi
    * 25


ForumZero♥♥♥