ForumZero
ForumZero

Blog’cular için 20 püf noktası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zero

  • Administrator
  • *
    • İleti: 1.758
    • Rep: 3153
    • Cinsiyet:Bay
    • Profili Görüntüle

Blog sahibi olmak isteyenler için 20 ipucu…
1. Henüz başlamadıysanız bugün doğru gün
Bir blog sahibi olmak ilginizi çekiyorsa, ileride geç kaldığınız hergün için pişmanlık duyabilirsiniz. Bu yüzden bahaneleri bir kenarabırakıp hemen başlayın.
2. Gerçekten sevdiğiniz konularda yazın.
Blogunuzun konusuna karar verirken kendinize keskin sınırlar çizmeyin.Blog yazarken başarılı olmanın ilk şartı gerçekten hakim olduğunuz vesevdiğiniz konularda yazmak.
3. Niyetiniz ciddiyse kendi alan adınızı alın
Birçok blogcu öncelikle Blogger.com veya Blogcu.com benzeri servislerikullanarak başlıyor ve sonra kendi alan adına geçiyor. Bu işe uzunyıllar devam etmeye kararlıysanız kendi alan adınızla yola çıkmanızdayarar var.
4. Blogunuzun adı alan adınızla aynı olsun
Takipçilerinizin akıllarında kolayca yer etmesi için blogunuzun adıylakullandığınız alan adının aynı olması önemli bir avantaj. Bu yaklaşım,sadık takipçilere sahip olmak isteyenlerin işini kolaylaştıracaktır.
5. Doğru altyapıyı kullanın
Blogunuzun içeriği ne kadar güçlü olursa olsun, kullanmakta olduğunuzaltyapı her zaman önem taşıyacaktır. WordPress gibi başarılı bir yapısıolan ve eklentilerle geliştirilebilen ücretsiz bir sistemi tercihetmenizde yarar var.
6. Düzenli aralıklarla yazın
Sadık takipçiler kazanmak için önem vermeniz gereken konulardan biri deistikrar. Blogunuza düzenli aralıklarla yazı ekleyerek takipçilerinizihayal kırıklığına uğratmamanızda yarar var. Takipçilerinize yazıeklenme sıklığını net şekilde bildirmeyi de düşünebilirsiniz.
7. Yazdıklarınızı yayınlamadan önce okuyun
Farklı ruh halleriyle yazdığınız yazıların bir süre sonra blogunuzuntarzıyla uyumsuz duygular yarattığını görebilirsiniz. Bu yüzdenyazdıklarınızı yayınlamadan önce son bir kez dikkatle okuyun vetarzınızı koruduğunuzdan emin olun.
8. Diğer blogcularla bağlantı kurun
Blog okuyucuları çoğu zaman okumakta oldukları blogun yönlendirmesiyleyeni bloglar keşfeder ve onlara bağlanırlar. Bu yüzden ilginizi çekendiğer blogcularla tanışın ve blogunuza bağlantılar vermelerini sağlayın.
9. Kendi yazılarınıza yorum ekleyin
Blog takipçilerinizin yazılarınıza yaptıkları yorumları takip edin vezaman zaman kendiniz de yorum yazarak yakınlarda olduğunuzu onlarahissettirin. Seslerini duyuyor olmanız takipçilerinizin duygusalanlamda blogunuza bağlanmasını kolaylaştıracaktır.
10. Erişilebilirliğe önem verin
Blogunuz için elbette gözünüze en hoş görünen tasarımı seçmelisiniz.Fakat ne olursa olsun metinlerin kolayca okunduğundan ve resimlerinrahatça incelenebildiğinden emin olmalısınız. Blogunuzun tasarımı güzelgörünürken ziyaretçinin işini de kolaylaştırmalı.
11. Blogunuzu tanıtın
Blogunuzda güzel bir içerik yarattıktan sonra oturup Google’ın sizeziyaretçi göndermesini beklemek yerine tanıtım için çaba gösterin.Blograzzi.com gibi blogların tanıtıldığı ve karşılaştırıldığı ortamlaraadım atmak tanınmanızı hızlandıracaktır.
12. Ziyaretçilerinize sorular sorun
Blogunuzdaki yorumları çoğaltmak için yapabileceğiniz en uygunhareketlerden biri, yazdığınız yazıların sonunda ziyaretçinize sorularyöneltmektir. Ziyaretçilerinizin bahsettiğiniz konudaki fikrini sorarakonları oyuna dahil etmekten çekinmeyin.
13. Yedekte yazı bulundurun
Tatile çıktığınız ya da farklı sebeplerle bilgisayarınızdan uzakkaldığınız dönemlerde blogunuza yazı ekleyemeyeceğinizi göz önündebulundurarak “yedek yazılar” hazırlayın. Sadık ziyaretçilerinizibekletmemek için gerektiği zaman bu yazıları yayına alabilirsiniz.
14. Yazı dizileri kullanın
Bir konunun tamamını tek bir yazıda anlatmak yerine içeriği iki ayrıyazıya bölmek ve başlıkların sonuna 1, 2 gibi numaralar eklemek verimliolabilir. Uzun bir yazının sonuna doğru dağılan dikkatleritazeleyebileceğiniz gibi bağlılığı da artırabilirsiniz.
15. Google Analytics kullanın
Blogunuzun ziyaretçi trafiğini incelemek için kullanabileceğiniz en iyiücretsiz servislerden biri Google Analytics’tir. Kolayca kurulan buservis sayesinde ziyaretçilerin en çok hangi sayfaları gezdikleriniinceleyebilir ve blogunuzu bu yönde geliştirebilirsiniz.
16. Kopyalanmış içerikten uzak durun
İçeriğin tartışmasız “kral” olduğu internet dünyasında başarıyıyakalamanın ilk şartlarından biri de özgün olmak. Bu yüzden daha öncebaşka sayfalarda yayınlanmış olan içeriği blogunuzdan uzak tutmanızdayarar var.
17. Diğer blogları takip edin
Başarılı olduğunu düşündüğünüz diğer popüler blogları yakından takipetmeniz ve nasıl bir yol izlediklerini incelemeniz işinizikolaylaştıracaktır. Bu sayede gözünüze çarpan başarılı özellikleriblogunuza aktarabilir veya yeni fikirler geliştirebilirsiniz.
18. Blogunuzda kendinizi gösterin
Sadık ziyaretçiler kazanmak için samimi olmak büyük önem taşıyor.Ziyaretçilerinizi yalnızca yazılarınızla karşılamak yerine blogunuzunbir köşesinde gerçek bir resminizi bulundurmak, sizi takip edenkitleyle samimiyetinizi artıracaktır.
19. Ziyaretçiler size ulaşabilsin
Blogunuzun bir köşesinde size ulaşmak isteyen ziyaretçilere yolgösterecek bir bağlantı bulundurun. Ziyaretçileriniz basit bir iletişimformunu doldurarak size ulaşabilecekleri gibi, doğrudan yayınladığınıze-posta adresini de kullanabilirler.
20. Alıntı yaptığınızda kaynak gösterin
Bir başkası tarafından hazırlanmış içeriği blogunuzda kullandığınızdakaynak göstermeyi asla unutmayın. Bu etik olarak yerinde olacağı gibiileride yasal sorunlar yaşama riskinizi de azaltacaktır.


ForumZero♥♥♥