Forum Zero
ForumZero

Türk Dünyası Kavramı

Zero · 1 · 1575

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zero

  • Administrator
  • *
    • İleti: 1.758
    • Rep: 3153
    • Cinsiyet:Bay
    • Profili Görüntüle

20.yüzyılın Sonları Ve 21.yüzyılda Tüm Türk Halkları Için Kullanılan Coğrafi Ve Kültürel Bir Kavram.

türk Dünyası, Tüm Türk Soylu Halkları Kapsadığı Düşünülen Kavramdır. Bazı Araştırmacılar Sadece Orta Asya Için Bu Kavramı Kullanır. Türkistan Kavramı Ile Eş Anlamlı Kullanıldığı Da Olur. Ancak Orta Asya Ve Türkistan Kavramlarından Daha Geniş Bir Kavramı Ifade Eder.

türk Dünyası, Orta Asya'ya Ek Olarak Türkiye, Avrupa, Kafkasya Ve Rusya Federasyonu Içindeki Türki Bölgeler Ile Türk Diasporasını Kapsar. Çünkü Kavramın Ifade Ettiği, Tüm Türk Cumhuriyetleri Ve Özerk Türk Cumhuriyetleri Ve Topluluklarıdır.

türkeli Kavramı

19.yüzyılda Ve 20.yüzyılın Başlarında Tüm Türk Halkları Için Kullanılan Coğrafi Ve Kültürel Bir Kavram.

19. Yüzyılın Sonlarında Ise Günümüzde Kullanılan Türk Dünyası Teriminden Daha Çok "türkeli" Terimi Kullanılmıştır. Türkeli Ile Türk Dünyası Sözcükleri Eşanlamlı Terimlerdir. Türkeli Sözcüğü Türk Ili Anlamına Gelmektedir Ve Türk Halklarının Çoğunlukta Oldukları Coğrafyaya Verilen Türkçe Isimdir. Türkeli Dışında Tüm Türk Coğrafyasına Turan, Turkia Ya Da Farsça Isimi Ile Türkistan (türklerin Ülkesi) De Denir. Türkeli Kelimesi Özellikle 19'ncu Yüzyılın Ortalarında Meşrutiyet Kazanan Türkçülük Ile Türkiyede Ve Rusya Türklerince Kullanılmaya Başlanmıştır.

1930'larda Mustafa Kemal Atatürk Türkeli Kavramını şöyle Açıklamaktadır: "türk Milleti Asya'nın Garbında Ve Avrupa'nın şarkında Olmak Üzere Kara Ve Deniz Sınırlarıyla Ayırt Edilmiş, Dünyaca Tanınmış Büyük Bir Yurtta Yaşar... Onun Adına Türkeli Derler... Türk Yurdu Daha Çok Büyüktür… Yakın Ve Uzak Zamanlar Düşünülürse, Türk'e Yurtluk Etmemiş Kıta Yoktur... Bütün Dünyada, Asya, Avrupa, Afrika Türk Atalarına Yurt Olmuştur... Bu Hakikatler Eski Ve Hususiyle Yeni Tarih Vesikalarıyla Malûmdur.


ForumZero♥♥♥