ForumZero
ForumZero

Lübnan ve İsrail askerleri çatıştı: 4 ölü, 2 yaralı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zero

  • Administrator
  • *
    • İleti: 1.758
    • Rep: 3153
    • Cinsiyet:Bay
    • Profili Görüntüle

Lübnan askerleriyle İsrail askerleri arasında Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgesinde çıkan silahlı çatışmalarda 1 gazeteci ile 3 Lübnan askeri hayatını kaybetti, 2 İsrail askeri yaralandı.

Bazı Lübnanlı yerel televizyon kanalları, İsrail sınırında bulunan bir tankın Güney Lübnan'da bulunan Adeisseh köyündeki bir eve top ateşi açtığını, daha sonra da sınırda bulunan Lübnan ve İsrail askerlerinin çatışmaya başladığını belirtti. Çatışmaların İsraillilerin Lübnan sınırları içerisinde bulunan bir bölgede ağaç kesmeye kalkışmasıyla başladığı iddia edildi. Üst düzey İsrail askeri görevlisi ise, yaptığı açıklamada, Güney Lübnan hava sahasında uçan İsrail savaş uçaklarına uçaksavar toplarıyla ateş açıldığını ifade etti.

Lübnan ile İsrail arasındaki ilk kriz 2006 yılında Lübnan'da yerleşmiş Hizbullah Örgütü'nün 12 Temmuz'da 2 İsrail askerini kaçırması ve 8'ini öldürmesiyle başlamıştı. Buna ek olarak Güney Lübnan'daki Hizbullah militanlarının İsrail topraklarına Katyuşya füzeleri ateşlemesi, İsrail tarafından bir savaş hareketinde bulunduğu şeklinde yorumlanmıştı. İsrail, bunun üzerine Lübnan'a hava ve kara saldırıları yapmış ve ülkenin limanlarını denizden ablukaya almış, Hizbullah da buna karşılık olarak Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine yaptığı füze saldırılarını arttırmıştı. Yaklaşık 1 ay süren çatışmaların ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı 1701 sayılı karar uyarınca 14 Ağustos'ta taraflar saldırılarını durdurmuş, Litanni Nehrine kadar Güney Lübnan topraklarını işgal eden İsrail, birliklerini geri çekmişti.


ForumZero♥♥♥