ForumZero
ForumZero

ÖSYM KPSS tarihlerini açıkladı! KPSS sınavının tarihi ne zaman

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CagLaYan

 • Paylasımcı Üye
 • ****
  • İleti: 277
  • Rep: 10761
  • Cinsiyet:Bay
 • Facebook <Hadi Burda Toplanalim> Sayfamızı Beğenin
  • Profili GörüntüleÖSYM KPSS tarihlerini açıkladı! KPSS sınavının tarihi ne zaman?- (Eğitim haberleri)
İptal edilen ÖSYM KPSS sınav tarihleri belli oldu.2010-ÖSYM KPSS Lisans Eğitim Bilimleri Sınavı ne zaman yapılacak?

İptal edilen KPSS sınav tarihleri belli oldu.2010-KPSS Lisans Eğitim Bilimleri Sınavı da 31 Ekim'de yapılacak.

KPSS'de kopya iddiaları sonrası iptal edilen Lisans Eğitim Bilimleri oturumu iptal edilen Tıpta Uzmanlık Sınavı ve yine iptal edilen Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın yapılacağı tarihler belirlendi.

Kopya iddiaları sonrası iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'nın Eğitim Bilimleri bölümü 31 Ekim'de yapılacak. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada eğitim bilimleri sınavı 31 Ekim tarihinde yapılacağı belirtildi. Öte yandan yine ileri bir tarihe ertelenen Tıp Uzmanlık Sınavı (TUS) ise 5 Aralık tarihinde yapılacak.

ÖSYM BAŞKANI ALİ DEMİR RÖPORTAJI

KPSS skandalının deprem etkisi yarattığı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) başına atanan Prof. Dr. Ali Demir, 'soruların sızması'yla ilgili yorum yapmadı, “Birinci önceliğimiz sınav takvimi olacak” dedi.

Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın istifasının ardından geçici olarak ÖSYM Başkanlığı'na getirilen Demir, Anadolu Ajansı muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Göreve daveti onur verici bulduğunu dile getiren Demir, “Zor bir görev. Fakat Türkiye'de özellikle hak ve adalet duygusunun zedelenmemesi için korunması gereken bir kurum. Mutlaka kurumun Türkiye'deki saygınlığını tesis etmemiz gerekir” diye konuştu. “Yapılacak ilk sınav KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı olacak” diyen Demir, adaylara da Paniklemelerine paniklemelerine gerek yok. Süreç sağlıklı bir şekilde işleyecek” diye seslendi. Demir'in bazı sorulara yanıtları şöyle:

İlk olarak neler yapacaksınız?

Kurumu tanıdıktan sonra, sınav takvimini yapılabilecek en kısa sürede oluşturup onu uygulamaya geçmemiz gerekir. Birinci önceliğimiz sınav takvimi olacak.

KPSS iddiaları nedeniyle ÖSYM'ye eleştirilerden dolayı zor bir görev aldığınızı düşünüyor musunuz?

Ben geçmişe bakma taraftarı değilim. Geçmiş şu anda soruşturma konusu olmuş durumda. Onunla ilgilenmeyip geleceği planlamaya daha çok önem veriyorum, çünkü yapılması gereken işler var.

ÖSYM sınav yapan bir kurum. Bu konularda deneyiminiz var mı?

Tabii ki. Bir öğretim üyesinin, sınav nedir, merkezi sınav nedir, bunlar hakkında bilgisi vardır. Benim de tabii ki var. Zaten üniversite camiasındayız. 1995 yılından beri ben profesör olarak görev yapıyorum. Dolayısıyla Türkiye'deki sınav süreçlerini, sınav işlemlerini biliyoruz.

KPSS'deki gelişmeler için “Ben olsam şöyle yaparım” dediniz mi?

Tabii ki. Bu süreç içerisinde ben de herkes gibi yorumlarımı yaptım. Buranın teknolojiyi kullanması gerekir. İletişim teknolojileri, bilgi güvenliği konusu çok gelişti. Buranın onu en son noktasına kadar kullanması gerekir. Bu konuda bir miktar geri kalmış gibi gözüküyor. Teknolojiyi kullanarak bilgi güvenliğinin en ekstremini kullanmamız gerekir.

ÖSYM'de görevden alınanların yerine atamalar yapacak mısınız?

“Görevden almalar benim ilgi alanım iiçinde değil. Ben mevcut arkadaşlarla süreci yürütmeye çalışacağım.

YÖK Genel Kurulu toplandı

Bu arada YÖK Genel Kurulu dün Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantıda, Türk- Alman Üniversitesi rektörlüğü için başvuran adaylar değerlendirildi, Cumhurbaşkanlığına sunulacak üç rektör adayının ismi belirlendi. Toplantıya verilen arada ÖSYM Başkanı Demir, YÖK Binası'na giderek Özcan'la buluştu. Özcan, toplantı çıkışında bir gazetecinin “ÖSYM Başkanı'nı nasıl seçtiğiniz tartışılıyor. Matematik ve bilgisiyar uzman kişiler demiştiniz, ama kendisi tektsil mühendisi” demesi üzerine Özcan, “Kendisi mühendis yetmez mi mühendislik formasyonu” karşılığını verdi.