Forum Zero
ForumZero

NASA Uzay'da yaşam arayacak

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CagLaYan

 • Paylasımcı Üye
 • ****
  • İleti: 277
  • Rep: 10761
  • Cinsiyet:Bay
 • Facebook <Hadi Burda Toplanalim> Sayfamızı Beğenin
  • Profili Görüntüle

ABD Ulusal Havacılılk ve Uzay Dairesinin (NASA) bilim adamları, güneş sisteminde dünya dışı potansiyel yaşam şekilleri keşfedebilecek 28 özel görev projesini incelemeye aldı.

ABD'nin New York kentindeki Cornell üniversitesinde gezegenbilimci olarak görev yapan, Amerikan Bilimler Akademisinde NASA için araştırma tavsiyeleri komitesinin başkanı olan Steve Squyres, "Astrobiyoloji ve dünya dışı hayat şekillerini aramak , artık güneş sistemini araştırırken yapmamız gerekenlerin anahtarını teşkil ediyor" dedi.

Squyres, NASA bilim adamlarının, aralarında robotik alanındaki projeler, Merkür gezegenine inebilecek bir uzay gemisi ve uzaydaki cisimlerin yakınından geçebilecek uzay araçlarının da bulunduğu 28 proje üzerinde durduğunu belirtti.

2004 yılının Ocak ayında 90 gün sürecek görevler için Mars'a gönderilen Spirit ve Opportunity adlı iki gezgin robotun yapımına katılmış olan Squyres, uzay araştırmalarında ayrıcalıklı bir konumda bulunan Mars gezegeni için bilim adamlarının, kızıl gezegenin toprağından dünyaya örnekler getirebilecek üç bölümlü bir görev üzerinde çalıştığını bildirdi.

Squyres, ABD'nin Texas eyaletinin Houston kentinde düzenlenen ve 700'e yakın araştırmacıyı bir araya getiren yıllık uluslararası Astrobiyoloji konferansı çerçevesinde yaptığı basın toplantısında, "Mars'tan gelecek örnekler bize gezegende geçmişte veya bugün yaşamın var olup olmadığı konusunda önemli bilgiler sağlayabilecek" dedi.

Squyres'e göre, Mars'taki araştırma görevinin başka bir amacı da Mars atmosferindeki metan gazının varlığının organik nedenlere dayanıp dayanmadığını bulmak.

Bilim adamlarının projelerinin arasında, Jüpiter gezegeninin uydularından Europe ve Satürn gezegeninin uydularından Titan'ın araştırılmasının da yer aldığını söyleyen Squyres'e göre, Europe'u kaplayan buzların altında bir okyanusun bulunma ihtimali ve Titan'ın organik malzeme açısından zengin olma olasılığı var.

Squyres, Satürn'ün başka bir uydusu Encelade'de de yer altında su bulunabileceğini ve uydunun yaşanabilir bir ortam sunabileceğini belirtti.

Steve Squyres, Dünya'da hayatın oluşumunu sağlayan temel organik unsurları Dünya'ya bırakan bir kuyruklu yıldızın araştırılmasının da NASA'nın dünya dışı yaşam şekilleri keşfetme projesine dahil olduğunu ifade etti.

NASA güneş sistemindeki gezegen ve uydularda yaşamın varlığını veya ortamın yaşam için elverişli olup olmadığını araştırırken, İngiliz Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, gök cisimlerinde buz tutmuş suların düşünüldüğünden daha yaygın olduğunun altını çizdi.