Gönderen Konu: Windows 7'yi sevmenizi sağlayacak 10 sebeb  (Okunma sayısı 583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CagLaYan

  • Paylasımcı Üye
  • ****
  • İleti: 277
  • Rep: 10761
  • Cinsiyet: Bay
  • Facebook <Hadi Burda Toplanalim> Sayfamızı Beğenin
    • Profili Görüntüle
Windows 7'yi sevmenizi sağlayacak 10 sebeb
« : 02 Şubat 2011, 11:57:49 »


Vista kullanıcılarının Windows 7 yi beğenmeleri için 10 sebep!
Windows 7'yi sevmenizi sağlayacak en önemli özelliklerden 10 tanesini öğrenmek ister misiniz?
3- Ekran kartları tekrardan barış içindeler
XP ile çoklu ekran kartı sahibi olanların bileceği üzere (kaç kişi vardı acaba?), sisteminde örnek olarak NVIDIA ve ATI markalı kartlara sahip olanlar bunlardan farklı monitörlerde aynı anda görüntü alabiliyorlardı. Ancak Vista'ya geçenler bu konuda büyük sıkıntı yaşadılar çünkü Vista farklı üretici kartlarının aynı anda çalışmasına olanak vermiyordu.

Raporlara bağlı olarak diyebiliriz ki Windows 7 farklı üreticilerin çoklu ekran kartı desteğine izin veriyor. Bu tabii ki NVIDIA ve ATI kartları beraber SLI ya da CrossFire olarak bağlayabileceğimiz anlamına gelmiyor fakat farklı kartlarla çoklu monitör desteğimize tekrar kavuşuyoruz.

4- Gereksizlikler minimumda!
Vista'da kurulum sırasında ekstralar ve donatılar içerisine birçok ufak progr*****ta kurulur. Bireysel deneyimlerime dayanarak diyebilirim ki bazı kullanıcılar bunları bir kez bile kullanmıyorlar. Ancak kurulumda "ileri - ileri" diyen zihniyetimiz bunları kurarak sabit diskimizde gereksiz yer kaplamasına sebep oluyor.

Windows 7 de bu durumun farkına varmış olacak ki bu seçenekleri kuruluma eklemek yerine isteğe bağlı olarak indirip kurulması üzerine tasarlamış. Bu durumda acemi kullanıcıların gereksiz programları kurması önlenmiş.

5- Daha hızlı açılış!
Vista'nın açılış hızından memnun olan çok az kişi tanırım. Şu an için sonuca ulaşılamamış olsa da Windows 7'de, Vista'da 30 saniye süren açılış hızının aynı sistemle 15 saniye olacağı söyleniyor. Tabii şu an beta olan sistemde bunun gerçekleşmediğini belirtmekte yarar var ama belki tam sürümde bunu başarabilirler.

6- Uyarıların daha iyi yönetimi


Windows 7, sistem tablasında çıkan uyarılar üzerinde size daha çok ayar yapabilme imkanı tanıyor.

XP ve Vista'da sistem tablasında bulunan pop-up uyarıları iptal edebiliyorduk. Ancak bazı programlar buna destek vermediği için kapatmanın imkanı yoktu. Windows 7'de sistem tablasında bulunan tüm programların uyarılarını değiştirebileceğiniz bir sistem oluşturulmuş durumda.7- Birleştirilmiş güvenlik mesajları
Vista'da sistem tablasında güvenlikle ilgili olarak birkaç ikon bulunmaktaydı. Kullanıcı güvenlik ayarlarını değiştirmek için değişik programları çalıştırmak zorunda kalıyordu.


Windows 7 tüm güvenlik mesajlarını tek bir ekran altında topluyor.

Windows 7'de tüm güvenlik mesajları bir ikon altında toplanmış. Bu ikon tıklandığı zaman güvenlik duvarı, Windows Defender ve güncelleme ayarlarına ulaşılabiliyor.

8- Otomatik boyutlandırılmış, yan yana pencereler

Günümüzde satılan monitörlerin birçoğu geniş ekran olduğu için yan yana iki dokümanı gösterebilecek düzeydeler. Vista'da bu durumda iki dokümanın boyutlarını elle ayarlamamız gerekmekteydi. Yeni Windows, dökümanı pencerenin kenarına tutup çekmemizle birlikte otomatik olarak ayarlama yapıyor. Tabii bunları tekrar eski yerine çekerseniz ekranı bir önceki duruma getirme özelliği de unutulmamış.

9- Ev ağları artık daha da basit
Teknik bilgisi olmayan ev kullanıcıları, ev ağlarını Windows 7'de daha da basit bir şekilde kurabilecekler. Ev grubu (HomeGroup) olarak adlandırılan bu yöntemle ağda dosya, yazıcı ve diğer kaynaklar çok daha basit bir şekilde paylaştırılabilirken tüm ağda paylaşılan bu dosyalara her yerden erişim sağlayıp arama yapabiliyorsunuz. Windows 7'de bulunan Media Player'da ise ağın bir bölümünden diğer PC'lere müzik veya video yayını yapabilmesi de ekstra bir özellik.

10- Görev çubuğu daha çok görevlendirildi!
Vista'da görev çubuğunda çalıştığı belirtilen bir programın üstünde farenizin imleci ile bir süre beklerseniz o programın ufak bir görüntüsü belirmekte.


Vista'nın görev çubuğunda o an çalışan uygulamaların birer ön izlemesini görebiliyorduk.

Bunun pek bir işe yaramadığını söylemek çok da yanlış olmaz. Windows 7'de bu durum tamamen değişerek içerik yan yana daha belirgin ifade ediliyor. Dahası bu pencere içinde film oynatabiliyor. Sağ tuş ile, çalışan programa komut edebiliyorsunuz.


Windows 7'de ön izlemeler içinde ne olduğunu tam olarak görebiliyorsunuz.

Ne dersiniz? Acaba Microsoft eski hatalarından ders almaya başladı mı? Yoksa bu da daha önce şişirdikleri ve hiçbir işe yaramaz diğer tanıtımları gibi mi olacak? Kişisel deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki kullandığım beta gayet stabil çalışıyor. Ben bu sürümden gayet ümitliyim.

İnsanların alışkanlıklarını bırakıp yeni bir yönteme geçmeleri her zaman zor olmuştur. Hele ki bu değişim kişisel ürünlerinde olunca üretici firmaların işi daha da zor oluyor. Çağımız bilişim çağı, sekiz sene önce bilgisayarın hayatımızdaki yeri ile şuan ki yeri arasında inanılmaz bir değişim göze çarpmakta. Teknolojinin gelişmesi, bilgisayarların daha bir akıllanmasıyla, yapabildiklerinin artmasından dolayı bilgisayarlar şu anda insanların en özel kişisel eşyalarının başında geliyor.

Bununla beraber işletim sistemleri de kullanım alışkanlıklarını etkileyen en önemli faktörlerden. Bazı kullanıcılar yeni işletim sistemlerini sırf bu alışkanlıklar yüzünden tercih etmiyor. Yeni aldıkları bilgisayarların içinde Vista olup da bunu downgrade yapan kullanıcıların sayısı hiç de azımsanacak seviyede değil. Acaba bu durum Microsoft'un Windows 7'sinde de devam edecek mi? Yoksa XP kullanıcıları var olan sistemlerini korumaya devam mı edecekler? İşte karşınızda Vista'ya birçok yönden benzeyen (driver destek yapısı ve program uyumluluğu vb.) ama bir o kadar da bağımsız Windows 7!!!

1- Geliştirilmiş Kullanıcı Hesap kontrolü
Kullanıcı kontrol paneli Vista da amatörün üstü kullanıcılar için sanki çile makinesi gibiydi. Tıpkı bir annenin, "şunu şöyle yapmalısın, bunu yaparsan sana cıs geliyo" demesi gibi devamlı size ne yapacağınızı söylemesi bir süre sonra kullanıcıları "güvenlik" adı altında delirten durumlardan biriydi.

Windows 7'de bu özellik kaldırılmamış fakat bu uyarıların nasıl davranması gerektiğini kullanıcının ayarlamasına izin verilmiş. Bu durumda bazı Vista kullanıcıları "Biz zaten bunu kapatabiliyorduk!" diyebilirler ama kapatmakla davranışların ayarlanması arasında büyük bir fark var.

2- Daha kullanışlı Explorer
Windows Gezgini (Windows Explorer) ile çalışırken dosyaları fareyle seçili tutup sağdaki navigasyon penceresinden dizinlerin üstünde durmamızla alt dizinler çıkar ve biz de bunlar arasında gezinirdik. Bu çoklu iç içe dizinlerin bulunması büyük bir karmaşıklığı da beraberinde getirir ayrıca küçük ekranlarda zorluklar çıkarırdı.

Windows 7'de bu navigasyon menüsü halen durmakta ama dizinler arasında kaybolmanız önlenmiş durumda.