Gönderen Konu: 75 Dolara dizüstü  (Okunma sayısı 808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CagLaYan

  • Paylasımcı Üye
  • ****
  • İleti: 277
  • Rep: 10761
  • Cinsiyet: Bay
  • Facebook <Hadi Burda Toplanalim> Sayfamızı Beğenin
    • Profili Görüntüle
75 Dolara dizüstü
« : 02 Şubat 2011, 12:21:11 »


Her Çocuğa bir Dizüstü konseptiyle yola çıkan OLPC (One Laptop per Child), yeni modeliyle daha da düşük bir fiyat politikası izlemeyi planlıyor...
Organizasyonun yeni deneme modeli XO-2’de standart klayvyenin yerini QWERTY dokunmatik ekran almış. OLPC’nin açıklamasına göre yeniden düzenlenen model, klavyelerin uyarlanabilir olmasına izin verecekmiş. Bu sayede ufak çocuklar dizüstünü daha kolay öğrenirken yaşı biraz daha büyük olanlar, çeşitli uygulamaları ve dilleri kullanabilecekler.

OLPC’nin amacı, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde, eğitimi desteklemek. Bu sebeple yeni OX-2 dijital bir kitap olarak da kullanılabilecek. E-kitap formatında dizüstünü yan tutarak bir kitap olarak kullanmak mümkün olacak.

OX-2’nin bir öenmli özelliği de güç tasarrufu... Standart dizüstü bilgisayarlar 20 ila 40 vat arasında elektrik çekerken ilk jenerasyon XO 2 ila 4 vat kullanıyordu. Organizasyon XO-2’nin sadece 1 vat kullanmasını planlıyor. Uzun zamandır Linux tabanlı bir cihaz olmasına rağmen OLPC, XO’nun Windows uyumlu versiyonunu da Haziran ayı civarında birçok ülkede satışa sunacağını açıkladı.

Organizasyonun XO dizüstü bilgisayarları en başında olduğu gibi parayla satılmıyor. Ancak projeye katılan firmalar veya devlet desteği sayesinde projeye katılan ülkelerdeki okullara dağıtılıyor. Fakat ilk versiyonun sloganı 100 Dolara Laptop” olmasına rağmen organizasyon fiyatı 100 dolarla sınırlandıramamıştı. Bu fiyat gelişmekte olan birçok ülke için hala çok yüksek.Şimdi ikinci versiyon için belirlenen 75 doların da ne kadar uygulanabileceği tartışma konusu...