Gönderen Konu: Flaş...1.Ordu komutanına şoksoruşturma  (Okunma sayısı 718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zero

  • Administrator
  • *
  • İleti: 1.758
  • Rep: 3153
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
Flaş...1.Ordu komutanına şoksoruşturma
« : 03 Ağustos 2010, 20:37:04 »Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Genelkurmay Başkanlığı 1’inci
Bilgi destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı ve dönemin Genelkurmay 2’ınci Başkanı...

Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Genelkurmay Başkanlığı 1’inci Bilgi Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı ve dönemin Genelkurmay 2’ınci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın imzasını taşıdığı öne sürülen "internet andıcı"na ilişkin soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında YAŞ’ta Kara Kuvveteleri Komutanlığı’na atanması beklenen 1’inci Ordu Komutanı Hasan Iğsız ile Balyoz davası sanığı olan ve hakkında yakalama emri bulunan Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu ve İrtca ile Mücadele davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek’in de arasında bulunduğu 19 kişinin ifadeye çağrıldığı ve 5 ayrı adreste arama yapıldığı belirtildi.

Orgeneral Hasan Iğsız’ın ifadeye çağrılmasına gerekçe gösterilen "İnternet Andıcı", İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın orjinalinin gönderen isimsiz sunbayın ikinci ihbar mektubu ile ortaya çıkmıştı. İhbar mektubunda, Genelkurmay’ın ‘kara propaganda’ yapmak ve hükümeti yıpratmak için internet siteleri kurduğu ve bunları işlettiği ileri sürülmüş ve her birinin internet adresleri belirtilmişti. Genelkurmay Başkanlığı 1’inci Bilgi Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve dönemin Genelkurmay 2’inci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın imzasını taşıyan belgede, kamuoyunu yönlendirmek maksadıyla kurulan internet sitelerinin yanı sıra günlük takip edilmesi maksadıyla fişlenen internet sitelerine de yer verilmişti.

İrtica ile Mücadele Eylem Planı iddianamesi’nde ‘kara propaganda’ yapmak amacıyla kurulan internet siteleriyle ilgili bilgilere verilmişti. Soruşturmayı yürüten savcıların talebi doğrultusunda araştırma yapan TR.NET Orta Doğu Yazılım Hizmetleri AŞ, Milli Savunma Bakanlığı’na ait IP numaralarını kullanan bu sitelerin Genelkurmay’a ait olduğunu tespit etmişti.

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara meçhul subay tarafından gönderilen ihbar mektubunda, İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın, ordudaki cuntanın kilit ismi olduğu iddia edilen Org. Iğsız’ın emri ve iki generalin katkısıyla hazırlandığı öne sürülmüştü.